Dasher on viihtyisä 4 hengen kelomökkihuoneisto metsän reunassa Äkäslompolon kylässä Ylläksellä. Mökki sijaitsee kätevällä paikalla vain lyhyen kävelymatkan päässä kylän palveluista ja hiihtoladut kulkevat mökin takana olevassa metsässä. Oma auto ei ole tässä kohteessa välttämätön.
Mökin tilat ovat kahdessa tasossa ja alakerrassa on kodikas keittiö ja perinteinen ruokailutila sekä viehättävä olohuone, jossa on mukava sohva, TV ja takka. Alakerrasta löydät myös viihtyisän kahden hengen makuuhuoneen sekä pesutilat, jossa on suihkukaappi ja WC sekä näppärä sähkösauna. Mökin yläkerrassa on toinen kahden hengen makuuhuone, jossa on myös vuodesohva kahdelle sekä mökin toinen WC. Lautapelejä ja wi-fi.
Ulkona lomailijoiden käytössä on oma varattu autopaikka lämmitystolpalla. Pääset hiihtämään mökin takana sijaitsevalle hiihtoladulle suoraan pihasta ja laskettelurinteille ajelet omalla autolla tai skibussilla muutamassa minuutissa. Äkäslompolon kauppoihin, kahviloihin ja ravintoloihin pääset helposti myös kävellen. Husky-, poro- ja moottorikelkkasafareita on Ylläksellä tarjolla talvikaudella lähes päivittäin.
Suomen kolmanneksi suurimmassa Pallas-Yllästunturin kansallispuistossa aivan Ylläksen matkailukeskuksen vieressä hengität maailman puhtainta ilmaa ja patikoit tai hiihdät upeassa tunturimaisemassa. Koe myös SnowVillage, jossa pääset talvisin ihastelemaan jääveistoksia, jääkappelia ja jääbaaria.
ETÄISYYKSIÄ: Hiihtoladut 50 m, ravintola ja skibussipysäkki 500 m, K-Market Jounin Kauppa 1 km, laskettelurinteet 5 km, Pallas-Yllästunturin kansallispuisto 3 km, SnowVillage 30 km ja Kittilän lentoasema 50 km.
HINNAT: Alkaen 71€ / yö. Hintaan sisältyy loppusiivous, polttopuut ja wifi. Liinavaatteet 32€ / hlö.








Yleiset
Olohuone
Keittiö
Varustus
Piha-alue






You do not need a car at the cottage since shopping and very good dining is within walking distance. For anything further away, the taxi service is easily reachable. The only little problem for us was the the beds were a bit small (long, but not very wide). Overall, we really enjoyed our stay and will for sure come back.
Britta

Christelle

Saija

Jarkko

Sirpa

Inga ja Arto

Virpi

Vahvistettu majoittaja
Check-in 18.00, check-out 10.00
Lemmikit kielletty
Kielet: englanti
Lähetä viesti majoittajalle





Tee varaus yhteydenottolomakkeella.
Ei online varauksia alla olevan kalenterin kautta!